Lietuvas Konstitucionālā tiesa ir pieņēmusi lēmumu, kas maina valsts nostāju pret tās pretrunīgi vērtēto “geju propagandas” likumu, kas kopš 2009. gada aizliedza “homoseksuālu attiecību popularizēšanu” nepilngadīgajiem. Tiesa secinājusi, ka šis likums ir pretrunā ar Lietuvas konstitūciju, kā arī ierobežo pamattiesības un demokrātiskās vērtības.
Likuma sekas un tiesas lēmuma nozīme
Tiesa nolēma, ka “Likums par nepilngadīgo aizsardzību pret publiskās informācijas kaitīgo ietekmi” nepamatoti diskriminēja LGBTQ+ kopienu. Tiesneši uzsvēra, ka informācija par dažādiem ģimenes modeļiem un attiecību veidiem nevar automātiski tikt uzskatīta par kaitīgu bērniem. Turklāt tiesa atzina, ka šādi ierobežojumi kavēja nepilngadīgo spēju attīstīties par vispusīgām un nobriedušām personībām.
Lēmumā īpaši norādīts, ka likums neatbilda cilvēktiesību, vienlīdzības un iecietības principiem. Tas ierobežoja ne tikai indivīdu tiesības, bet arī mazināja demokrātiskās vērtības sabiedrībā.
Likuma praktiskā piemērošana
Pagātnē likums tika izmantots, lai aizliegtu bērnu grāmatas, kurās attēlotas LGBTQ+ tēmas, kā arī ierobežotu televīzijas saturu, kas saistīts ar šo kopienu. Vietējā LGBTQ+ organizācija “Lietuvas geju līga” (LGL) norādīja, ka šis likums radīja plašu pašcenzūru un vairoja stresu gan indivīdu, gan organizāciju vidū.
“Šis lēmums ir būtisks solis uz priekšu,” paziņoja organizācija. “Tas apliecina, ka ģimene var pastāvēt dažādās formās un ka jauniešiem jābūt pieejamai informācijai, kas veicina cieņu pret cilvēktiesībām un sociālo daudzveidību.”
Lietuvas progresīvie un izaicinājumi
LGBTQ+ attiecības Lietuvā ir legālas kopš 1993. gada, un geji un lesbietes var dienēt bruņotajos spēkos. Tomēr viendzimuma laulības joprojām ir aizliegtas, un viendzimuma partnerībām nav juridiska statusa.
Tiesas lēmums ir uzskatāms par soli ceļā uz lielāku vienlīdzību un cilvēktiesību ievērošanu, lai gan valsts priekšā vēl ir svarīgi izaicinājumi saistībā ar LGBTQ+ tiesību pilnīgu nodrošināšanu.