Lepnums šogad sasniedzis jaunus augstumus, jo LGBTQ+ mākslas darbs pirmo reizi ir nonācis uz Mēness. Šis simboliskais solis atspoguļo kvīru kopienas ieguldījumu un klātbūtni arī ārpus Zemes robežām.
Māksla kā kultūras vēstījums kosmosā
Divās bezpilota kosmosa misijās – Blue Ghost Mission 1 un IM-2 Mission – uz Mēness tika nogādāts īpašs Nanofiche disks ar LGBTQ+ mākslas darbu. Projekts tapis sadarbībā ar Interstellar Foundation un Space Pride, iesaistot arī uzņēmumus Firefly Aerospace un Intuitive Machines. Mākslas darba digitālā versija tika uzglabāta arī nolaižamajā aparātā “lifeship Pyramid”.
Uz diska iegravētais darbs ar nosaukumu “Cilvēces ceļojums galaktikā: mēs visi esam veidoti no zvaigžņu putekļiem” ir Space Pride pārstāvju Ranijas Džodžosugito un Kuši Šahas kopdarbs. Tas tika iekļauts 2023. gada ASPIRE One Record iniciatīvā, kas veltīta Zemes kultūras un zinātniskā mantojuma saglabāšanai kosmosā.
Universāls simbols vienotībai
Attēlā redzams melnais caurums, kas iesūc varavīksni, simbolizējot LGBTQ+ kopienas vienotību un iespēju bezgalību. Māksla kalpo kā veids, kā paust kopienas vērtības un cerības universālā valodā.
Space Pride viceprezidente Kuši Šaha uzsver, ka māksla ir unikāls radošuma un kritiskās domāšanas apvienojums, kas sniedz iespēju reprezentēt visu cilvēci. Savukārt Džodžosugito uzsver mākslas spēju radīt kopības un cilvēcības izjūtu neatkarīgi no valodas vai robežām.
Atbilde uz diskriminējošu politiku
Šis nozīmīgais brīdis notiek laikā, kad LGBTQ+ pārstāvniecība kosmosa nozarē tiek apdraudēta. NASA tika uzdots izņemt LGBTQ+ un DEI saturu no savas mājaslapas, tai skaitā emuārus un informāciju par darbiniekiem no dažādām kopienām. Lapa “Daudzveidība NASA” tika pārdēvēta un attīrīta no iekļaujošā satura.
Neskatoties uz to, Space Pride prezidents Skots Skūlars norāda, ka LGBTQ+ mākslas darbs uz Mēness ir skaidrs vēstījums: kvīru balsis nevar apklusināt.
“Tagad ikviens LGBTQ+ cilvēks uz Zemes vai kosmosā var paskatīties uz Mēnesi un zināt – mēs vienmēr pastāvēsim.”