Skip to main content

Meta, uzņēmums, kam pieder Facebook, Instagram un Threads, ir mainījis savu politiku, ļaujot sociālo mediju lietotājiem LGBTQ+ cilvēkus dēvēt par “garīgi slimiem” un “dīvaiņiem” seksuālās orientācijas vai dzimuma identitātes dēļ. Šis lēmums nācis pēc neatkarīgo faktu pārbaudītāju un moderācijas programmas likvidēšanas.

Izmaiņas vadlīnijās un to ietekme

Otrdien, 7. janvārī, Meta izpilddirektors Marks Zakerbergs paziņoja par vairākām izmaiņām uzņēmuma politikā, tostarp atteikšanos no neatkarīgas faktu pārbaudes un pāreju uz kopienas piezīmju sistēmu, kas līdzīga platformai X (agrāk Twitter). Jaunās vadlīnijas paredz, ka lietotāji drīkst izmantot izteicienus, kas LGBTQ+ cilvēkus raksturo kā “garīgi slimos”, ja tas tiek pamatots ar politiskiem vai reliģiskiem diskursiem.

Saskaņā ar Meta paziņojumu:

“Mēs atļaujam apsūdzības par garīgām slimībām vai patoloģiju, ja tās ir balstītas uz dzimumu vai seksuālo orientāciju, ņemot vērā politisko un reliģisko diskursu par transgenderismu un homoseksualitāti, kā arī izplatītu nenopietnu tādu vārdu kā ‘dīvains’ lietojumu.”

Tāpat uzņēmums ir atcēlis aizliegumu apgalvot, ka “nav tādu” transpersonu vai homoseksuāļu. Vadlīnijās vairs nav arī noteikumu, kas aizliedza dēvēt LGBTQ+ kopienas dalībniekus par “dīvaiņiem” vai “patoloģiskiem”, vēsta The Independent.

LGBTQ+ aizstāvju un ekspertu reakcija

Šīs izmaiņas ir izraisījušas plašu kritiku no LGBTQ+ kopienas un cilvēktiesību organizācijām. GLAAD prezidente Sāra Keita Elisa norādīja:

“Ar šīm izmaiņām Meta turpina normalizēt naidu pret LGBTQ+ peļņas nolūkā – uz lietotāju un patiesās izteiksmes brīvības rēķina. Faktu pārbaudes un naida runas politikas aizsargā vārda brīvību.”

Arī neatkarīgie faktu pārbaudītāji, piemēram, organizācija Full Fact, pauž bažas par šādu politikas maiņu. Organizācijas izpilddirektors Kriss Moriss norādīja:

“No vēlēšanu drošības līdz sabiedrības veselības aizsardzībai un potenciālā nemiera mazināšanai uz ielām faktu pārbaudītāji ir pirmie, kas reaģē informācijas vidē.”

Viņš piebilda:

“Mēs, tāpat kā Meta, esam apņēmušies veicināt vārda brīvību, kas balstīta uz labu informāciju, neizmantojot cenzūru. Bet faktu pārbaudītāju izslēgšana no sarunas sabiedrībai nepalīdzēs uzveikt strauji augošo dezinformāciju.”

Starptautiskā sabiedrība norāda uz draudiem

Tiek atgādināts, ka LGBTQ+ būtne sen ir izslēgta no garīgo slimību klasifikācijām. Homoseksualitāte tika izņemta no Diagnostikas un statistikas rokasgrāmatas (DSM) jau 1974. gadā, savukārt 2018. gadā Pasaules Veselības organizācija (PVO) skaidri norādīja, ka transpersonas nav garīgi slimas un pieprasīja dehumanizējošo klasifikāciju izbeigšanu.

Kritiķi norāda, ka Meta izmaiņas sakrīt ar politiskām norisēm ASV. Daži uzskata, ka šīs pārmaiņas var būt saistītas ar Donalda Trampa gaidāmo otro termiņu prezidenta amatā, pievēršot uzmanību konservatīvajiem viedokļiem par vārda brīvību.