Skip to main content

Meta Uzraudzības padome nolēmusi, ka divi pret transpersonām vērsti ieraksti var palikt Meta platformās. Tajā pašā laikā padome aicina uzņēmumu pārskatīt savu atjaunināto naida runas politiku, kurā pieļaujama kaitīga valoda pret LGBTQ+ kopienu.

Lēmums attiecas uz diviem video: vienā redzama trans sieviete, kas tiek konfrontēta par sieviešu tualetes izmantošanu, bet otrā – trans meitene, kas uzvar sieviešu sporta sacensībās. Abi kļuva populāri pēc tam, kad tos pārpublicēja Čaja Raičika, “Libs of TikTok” konta autore, ko Southern Poverty Law Center raksturo kā anti-LGBTQ+ ekstrēmistu.

Lai gan lietotāji sūdzējās par saturu, Meta uzskatīja, ka ieraksti nepārkāpj tās noteikumus. Pēc tam jautājumu pārskatīja neatkarīgā Uzraudzības padome. Tā secināja, ka “neviens no ierakstiem nav pārkāpums, jo tie nesatur tiešu uzbrukumu cilvēkiem, balstoties uz viņu dzimumidentitāti, kas ir aizsargāta pazīme.”

Tomēr padomes mazākums norādīja, ka šie ieraksti pārkāptu politiku tās iepriekšējā versijā. Arī paši noteikumi pēc atjaunināšanas janvārī izpelnījās kritiku, jo tie ļauj LGBTQ+ cilvēkus raksturot kā garīgi slimus, pamatojoties uz dzimumidentitāti vai seksuālo orientāciju.

“Mēs atļaujam apgalvojumus par garīgām slimībām vai nenormālību, ja tie balstīti dzimumidentitātē vai seksuālajā orientācijā.”

Izmaiņas atcēla arī aizliegumu apgalvot, ka “transpersonas vai geji neeksistē,” kā arī noņēma ierobežojumus pret vārdu lietošanu kā “frīki” vai “nenormāli”.

GLAAD: “Šī nav vārda brīvība – tā ir vajāšana”

Lēmumu asi kritizēja GLAAD – pasaulē lielākā LGBTQ+ mediju aizstāvības organizācija. Tās vadītāja Sāra Keita Elisa paziņoja:

“Ar šo lēmumu Uzraudzības padome gan aicina Meta pārtraukt pašas veidoto anti-transpersonu naidu, gan arī sniedz briesmīgu apstiprinājumu Meta jaunajai kaitīgajai satura moderēšanas pieejai.”

Viņa uzsver, ka jaunā politika apdraud LGBTQ+ lietotājus un attālina Meta no nozares labākajām praksēm.

“Tā nav ‘vārda brīvība’, tā ir vajāšana, kas dehumanizē neaizsargātu cilvēku grupu. LGBTQ+ cilvēku cilvēktiesības nav ‘publisku debašu’ jautājums.”

Elisa aicina reklāmdevējus un satura veidotājus pieprasīt no Meta atbildību, jo, viņasprāt, “uzņēmumam jāveido droši produkti un nepieļaut vajāšanu”.

Padome iesaka noņemt jēdzienu “transpersonība”

Padome savā atzinumā izteica bažas par to, ka Meta satura politikā izmantots termins “transpersonība”, uzskatot to par neleģitīmu. Tā aicināja Meta formulēt noteikumus neitrāli un saskaņā ar cilvēktiesību standartiem.

“Padome uzskatīs šo ieteikumu par izpildītu, kad šis termins vairs neparādīsies Meta satura politikā vai ieviešanas vadlīnijās.”

Sekas uzņēmuma iekšienē un nozarē

Pēc politikas izmaiņām vairāki LGBTQ+ pārstāvji pametuši Meta platformas, savukārt paši Meta darbinieki ziņojuši par emocionālu slogu un pieprasījuši atvaļinājumus kā protestu.

Meta izpilddirektors Marks Cukerbergs aizstāv izmaiņas, sakot, ka tās ievērojot “vārda brīvību”. Uzņēmuma pārstāvis piebilda:

“Mēs regulāri meklējam padomu no ekspertiem ārpus Meta, tostarp Uzraudzības padomes, un sniegsim atbildi uz viņu ieteikumiem 60 dienu laikā.”