Jaunas vadlīnijas: Geji var kļūt par priesteriem Itālijā
Itālijas Bīskapu konference ir publicējusi jaunas vadlīnijas, kurās norādīts, ka atklāti homoseksuāli vīrieši var tikt ordinēti par priesteriem, ja viņi atbilst visām pārējām iecelšanas prasībām.
Dokumentā, kas nosaukts “Vadlīnijas un normas semināriem”, uzsvērts, ka homoseksualitāte nav vienīgais aspekts, kas jāizvērtē, pieņemot lēmumu par kandidāta piemērotību:
“Runājot par homoseksuālām tieksmēm, ir svarīgi neaprobežoties tikai ar šo aspektu, bet, kā jebkura kandidāta gadījumā, vērtēt šo aspektu jaunieša personības kopējā kontekstā.”
Priesterības prasības saglabā nemainīgas
Jaunās vadlīnijas tomēr skaidri norāda, ka seksuālās attiecības priesteriem ir aizliegtas neatkarīgi no viņu orientācijas. Šis celibāta princips paliek nemainīgs un ir būtiska priesterības ētikas daļa.
Katoliskā Baznīca iepriekš izteica stingru kritiku homoseksualitātes virzienā, norādot, ka homoseksuāla rīcība un “dziļi iesakņojušās homoseksuālas tieksmes” ir pretrunā ar priesterības normām. Taču jaunās vadlīnijas iezīmē būtisku pavērsienu – homoseksuāli vīrieši vairs netiks automātiski izslēgti no iespējas kalpot kā priesteri.
Plašāks konteksts un Pāvesta Franciska loma
Šīs izmaiņas parāda plašāku un iekļaujošāku pieeju kandidātu izvērtēšanā, uzsverot, ka seksualitāte ir tikai viena no personības iezīmēm. Tomēr nav skaidrs, vai līdzīgas vadlīnijas tiks pieņemtas arī citās valstīs.
Pāvests Francisks pēdējos gados ir ieviesis pārmaiņas LGBTQ+ kopienas pieņemšanā. 2023. gadā viņš norādīja, ka “būt homoseksuālam nav noziegums” un pauda atbalstu viendzimuma pāru svētīšanai, lai gan joprojām noraida laulību starp viena dzimuma personām.
Vienlaikus Francisks saglabā striktu pozīciju attiecībā uz homoseksuālu vīriešu ordināciju, atkārtoti uzsverot, ka kandidātu rūpīgai izvērtēšanai jābūt prioritātei. Viņš arī atgādina, ka priesteriem, kuri pārkāpj celibātu, jāatstāj sava kalpošana.
Jaunās vadlīnijas signalizē par mēģinājumu līdzsvarot Baznīcas tradicionālo mācību ar mūsdienu sabiedrības prasībām pēc lielākas iekļaušanas.