Skip to main content

Pasaules Vieglatlētika paziņojusi, ka visām sportistēm, kuras vēlas startēt sieviešu kategorijā, tagad būs jāiziet obligāta dzimuma pārbaude. Šie noteikumi stājās spēkā pirmdien, 25. martā.

Pierādījumi par dzimšanas dzimumu

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, sportistēm, kuru dzimums tiek apšaubīts, būs jāuzrāda dokumenti, kas apliecina, ka viņu dzimšanas dzimums ir sieviete. Organizācija var pieprasīt medicīniskus izrakstus, hromosomu testus vai citas pārbaudes.

Sods par atteikšanos sadarboties

Sportistes, kuras atteiksies iesniegt pieprasītos pierādījumus vai nespēs tos uzrādīt, var tikt diskvalificētas no sacensībām. Šī prasība tiek ieviesta, lai, pēc organizācijas domām, nodrošinātu “godīgu konkurenci”.

Plaša kritika no cilvēktiesību organizācijām

Daudzas cilvēktiesību organizācijas asi kritizējušas šos noteikumus, raksturojot tos kā diskriminējošus un pārkāpjošus. Aktīvisti uzskata, ka šī politika īpaši kaitē transpersonām un interseksuālām sportistēm.

“Šī politika ne tikai pārkāpj sportistu privātumu, bet arī nostiprina kaitīgus stereotipus par to, kā ‘vajadzētu izskatīties’ sievietei,”

norādīja Trans Equality pārstāve. Viņa uzsver, ka šī pieeja atgriež sportu pie novecojušiem priekšstatiem.

Zinātniskie pierādījumi vai ētiska problēma?

Organizācijas prezidents Sebastians Ko paziņoja, ka lēmums balstīts uz zinātniskiem pētījumiem. Tomēr daudzi ārsti un pētnieki apšauba šo pārbaužu ētiskumu un precizitāti.

Atšķirībā no Pasaules Vieglatlētikas, citas sporta organizācijas nav ieviesušas tik striktas prasības. Starptautiskā Olimpiskā komiteja aicina uz līdzsvaru starp iekļaušanu un taisnīgumu, izvairoties no nevajadzīgām barjerām.

Iespējamās sekas sportistēm

Nav skaidrs, kā jaunie noteikumi ietekmēs sportistes ilgtermiņā. Tomēr eksperti brīdina, ka tie var veicināt vēl lielāku stigmatizāciju un izslēgšanu, īpaši sportistēm no jau tā marginalizētām kopienām.