Jauns pētījums atklāj, ka transpersonu sportisti varētu piedzīvot fiziskus trūkumus salīdzinājumā ar cispersonu sportistiem, kas rada jaunas diskusijas par šo sportistu lomu profesionālajā un amatieru sportā.
Transpersonu sportisti – kritikas un ierobežojumu mērķis
Pēdējo gadu laikā transpersonu sportisti bieži ir kļuvuši par politisku debašu centrālo punktu, īpaši konservatīvās aprindās. Šo diskusiju laikā nereti tiek izplatīta dezinformācija un izmantota naidīga retorika, lai apšaubītu transpersonu sportistu līdzdalību dažādos sporta veidos.
Papildus verbālajiem uzbrukumiem vairākas sporta organizācijas ir ieviesušas stingrākas vadlīnijas, kas būtiski ierobežo vai pat pilnībā aizliedz transpersonu sportistu dalību sacensībās. Starp organizācijām, kas šādus ierobežojumus jau ir ieviesušas, ir British Rowing, Badminton England, British Triathlon, World Athletics, Union Cycliste Internationale, Welsh Rugby Union, Irish Rugby Football Union un Starptautiskā Olimpiskā komiteja (IOC).
Pētījuma dati liecina par transpersonu trūkumiem fiziskajā sagatavotībā
Lai gan daudzas organizācijas apgalvo, ka šie noteikumi aizsargā “sacensību godīgumu,” British Journal of Sports Medicine publicētie jaunākie pētījumi liecina, ka transpersonu sportisti dažos aspektos varētu būt fiziski neizdevīgākā pozīcijā.
Pētījuma ietvaros, kas tika finansēts ar Starptautiskās Olimpiskās komitejas atbalstu, tika analizēti laboratorijas dati par 19 cispersonu vīriešiem, 12 transpersonu vīriešiem, 23 transpersonu sievietēm un 21 cispersonu sievieti. Testos tika vērtēts ķermeņa sastāvs, plaušu funkcijas, kardiopulmonālā izturība, spēks un apakšējās ķermeņa daļas jauda. Papildu analīzē tika noteikta hemoglobīna koncentrācija, kā arī testosterona un estradiola līmenis asinīs.
Visi transpersonu sportisti bija saņēmuši hormonterapiju vairāk nekā gadu, un pētījuma dalībnieki, neatkarīgi no dzimuma vai pārejas statusa, regulāri nodarbojās ar sportu vismaz trīs reizes nedēļā.
Galvenie pētījuma secinājumi:
- Apakšējās ķermeņa spēks: Transpersonu sievietes zemāk vērtējās testos, kas pārbaudīja spēku un jaudu apakšējās ķermeņa daļās.
- Plaušu funkcija: Transpersonu sievietēm bija zemāka plaušu funkcija nekā cispersonu sievietēm, kas palielina elpošanas slodzi.
- Rokasspiediena spēks: Rokasspiediena testos cispersonu vīriešiem bija augstāki rezultāti nekā transpersonu sportistiem.
- Kaulu minerālblīvums: Starp transpersonu un cispersonu sportistiem būtisku atšķirību kaulu minerālblīvumā netika konstatēts.
Pētījumā tika uzsvērts, ka transpersonu sievietes neuzrādīja augstāku fizisko sniegumu salīdzinājumā ar cispersonu vienaudžiem, kā bieži tiek apgalvots.
Pētījuma nozīme un secinājumi
Pētnieki norāda, ka sporta vadlīnijas un noteikumi, kas ierobežo transpersonu sportistu dalību, bieži balstās uz pieņēmumiem, nevis specifiskiem pētījumiem par konkrēto sporta veidu. Viņi aicina uz piesardzību, veidojot politikas, kas varētu balstīties uz nepamatotiem vai vispārējiem pieņēmumiem, un mudina veikt turpmākus pētījumus, lai nodrošinātu objektīvu un uz zinātniskiem faktiem balstītu pieeju.
Jūs varat izlasīt pilnu pētījumu šeit.